کتاب "بشنو ز علی(ع)" توسط بنیاد نهج‌البلاغه منتشر شد

در آستانه چهلمین روز درگذشت شاعرگرانمایه حبیب الله چایچیان "حسان"
کتاب "بشنو ز علی(ع)" توسط بنیاد نهج‌البلاغه منتشر شد

در آستانه چهلمین روز درگذشت شاعرگرانمایه حبیب الله چایچیان "حسان" کتاب "بشنو ز علی(ع)" حاوی چهل سخن ازپیشوای پرهیزکاران امام علی(ع) که توسط آن زنده یاد در قالب دو بیتی به نظم در آمده؛ توسط بنیاد نهج‌البلاغه به چاپ رسیده و تقدیم ادب دوستان و هنر وران می‌شود.
این کتاب حاوی چهل سخن گران‌سنگ ازامام علی(ع) است که حبیب الله چایچیان (متخلص و مشهور به حسان)  به زبان شعر و به صورت تضمین در قالب دو بیتی‌های روان سروده است.
می‌دانیم که دوبیتی از اینجهت که به زبان عرفی و فرهنگ مردم، نزدیکتر است؛ فراگیرتر و عمومی تر می‌باشد.
تفاوت این کار با دیگر مجموعه‌های مشابه که تضمینی از روایات معصومان را در خود دارد؛ در آناست که شاعر در تمامی دوبیتی‌ها، قافیه شعر را از متن عبارت حدیث برگرفته و حدیث؛ ملاک نظم بخشی و قافیه بندی شعر شده است.
باشد که حکمت‌های جانبخش و پرتوهای پر درخشش آن؛ فروغ راهمان گردد.

موضوع:

مستند سعادتمندان؛مروری کوتاه در سیره حضرت آیت الله دین پرور دامت برکاته

امشب از شبکه قرآن و معارف سیمای جمهوری اسلامی ایران
مستند سعادتمندان؛مروری کوتاه در سیره حضرت آیت الله دین پرور دامت برکاته

مستند سعادتمندان؛ مروری کوتاه در سیره حضرت آیت الله دین پرور دامت برکاته؛ یکشنبه ۹۶/۱۱/۱ ساعت ۱۹:۱۵ از شبکه قرآن و معارف سیما

موضوع:

نهمین دوره پذیرش رشته تخصصی نهج‌البلاغه (فایل متن منابع)

آغاز ثبت نام
نهمین دوره پذیرش رشته تخصصی نهج‌البلاغه (فایل متن منابع)

نهمین دوره پذیرش رشته تخصصی نهج‌البلاغه – سطح ۳

و اما کتاب نهج البلاغه که نازله روح اوست برای تعلیم و تربیت ما خفتگان در  بستر منیت و در حجاب خود و خود خواهی، خود معجونیست برای شفا و مرهمی است برای دردهای فردی و اجتماعی و مجموعه ای است دارای ابعادی به اندازه ابعاد یک انسان و یک جامعه بزرگ انسانی از زمان صدور آن تا هرچه تاریخ به پیش رود و هرچه جامعه ها به وجود آید و دولت ها و ملت ها متحقق شوند و هر قدر متفکران و فیلسوفان و محققان بیایند و در آن غور کنند و غرق شوند.

بخشی از پیام حضرت امام خمینی (ره) به کنگره هزاره نهج البلاغه

 

با استعانت از خداوند متعال و در سایه عنایات حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام مرکز آموزش تخصصی نهج البلاغه تحت اشراف حضرت آیة الله دین پرور دامت برکاته و به منظور نشر و ترویج فرهنگ و معارف والای علوی و تربیت مبلغ، مدرس و محقق نهج‌البلاغه در مقطع سطح ۳ حوزه در سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ دانش پژوه می‌پذیرد.

 

نقش و توانايي دوره:

دانش پژوهان با گذراندن اين دوره با معارف و مفاهیم والای علوی  بر اساس کتاب شریف نهج‌البلاغه، کاملترین منبع غني معارف الهي بعد از قرآن كريم، آشنايي پيدا نموده و مي توانند مبلغان، مدّرسان و محقّقان شايسته‌اي براي اسلام، تشيّع و مراكز آموزشي و پژوهشي داخل و خارج از كشور باشند.

 

 ♦ شرايط پذيرش:

۱)موفقيّت در آزمون ورودي و مصاحبه علمي.

۲)ارائه گواهي اتمام سطح دو حوزه به هنگام پذيرش نهايي.

۳)تعهّد نسبت به رعايت مقرّرات آموزشي ، پژوهشی و انضباطی.

 

♦  اولويت هاي پذيرش:

۱) سابقه تدريس یا پژوهش در زمينه  علوم اسلامي به ويژه نهج البلاغه.

۲)حافظين نهج البلاغه.

۳) فارغ التحصیلان سطح ۲ مراکز تخصصی.

۴)ممتازین حوزه.

 

مزايا:

۱) اعطاي مدرك رسمی سطح۳ توسط مركز مديريّت حوزه.

۲)بهره مندی از اساتید مجرب و  معرفی به مراکز آموزشی و پژوهشی.

۳) امكان ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر.

۴) معافيّت از دروس عمومي حوزه.

۵) بهره مندی از منابع کتابخانه تخصصی امیرالمومنین (ع) و نهج البلاغه.

۶) پرداخت کمک هزینه تحصیلی.

 

  روش‌های ثبت نام:

۱- ثبت نام اینترنتی            سایت معاونت آموزش حوزه:                                           www.mt.ismc.ir

۲- ثبت نام اینترنتی            سایت مرکز آموزش تخصصی نهج البلاغه:            www.nahj-albalaghe.ir/amoozesh

۳- ثبت نام حضوری: قم: میدان شهدا، خیابان حجتیه، بنیاد بین المللی نهج البلاغه

 

  زمان ثبت نام :                از ۳/۱۰/۹۶   الی   ۸/ ۱۰/۹۶

 

دریافت کارت ورود به جلسه:      ۱۳/۱۰/۹۶    الی  ۱۵/۱۰/۹۶

 

زمان برگزاري آزمون         جمعه  ۱۵/۱۰/۹۶

 

 

نام کتاب

مولف

ضریب

عمومی

مکاسب (از اول بیع تا القول فی ماهیت العیب)

شیخ مرتضی انصاری

۱

کفایه الاصول (از ابتدا تا اول نواهی)

آخوند خراسانی

۱

اختصاصی

 

سیری در نهج البلاغه (کل کتاب)

شهید مطهری

۲

آیات ولایت در قرآن (فصل ۳)

آیة الله العظمی مکارم شیرازی

۲

فروغ ولایت   (کل کتاب)

آیة الله العظمی سبحانی

۲

برگزیده موضوعی نهج البلاغه (فصل ۶ تا ۹ ادبیات و مفاهیم)

آیة الله دین پرور

۲

نهج البلاغه و گرد آورنده آن (کل کتاب)

بنیاد بین المللی نهج البلاغه

۲

در حال حاضر شما می‌توانید با کلیک بر روی عناوین بعضی از منابع، فایل آن را دریافت نمایید

داوطلبین محترم می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و تهیه منابع به بنیاد بین المللی نهج البلاغه مراجعه فرمایند.

قم، میدان شهداء ، خیابان حجتیه ، بنیاد بین المللی نهج البلاغه. تلفن: ۳۷۷۴۲۵۹۴- ۳۷۷۳۶۴۴۰

موضوع:

فروغ فقه و ادب: زندگينامه فشرده علامه شريف‌رضي‌

دانلود متن کامل کتاب
فروغ فقه و ادب: زندگينامه فشرده علامه شريف‌رضي‌

نوزاد پاك علوي

در يكي از روزهاي سال ۳۵۹ هجري قمري بود كه خورشيد، گريبان شهر بغداد را چاك زد و با لبخند پرمعني به دلها فروغ و سرور بخشيد.
اشعه‌ي طلائي خورشيد درختان بلند و مناره‌هاي سرافراز شهر را رنگ مي‌زد و زيبائي و صفاي مجدد را به شهربرمي‌گرداند و از تولد نوزادي از خاندان علويان خبر مي‌داد كه نامش به بلنداي آفتاب نهج‌البلاغه جاوانه مي‌گشت.
آري در شهر بغداد كه در آن روزگاران از بزرگترين پايگاههاي علوم اسلامي بود و در ميان خانواده‌يي از آل پيامبر، طفلي متولد شد كه از جانب پدر و مادر شريف و باشخصيت بود.
نوزاد علوي كه نامش را «محمد» نهادند و بعدها به «شريف رضي» مشهور گرديد، لقب او «ذوالحسبين»، «شريف اجل» و «ذوالمنقبتين»، و كنيه‌اش: «ابوالحسن» مي‌باشد.
شريف رضي از سوي پدر با پنج واسطه به امام هفتم حضرت «موسي بن جعفر» عليه‌السلام مي‌رسد و بدين سبب او را «موسوي» خوانند.
اين پنج تن از بزرگان و برگزيدگان سادات و علويان بودند.
محمد (شريف رضي) از جانب مادر بعد از شش پشت، به امام چهارم حضرت «سجاد» عليه‌السلام مرتبط مي‌گردد، لذا بي‌جهت نبوده است كه محمد (شريف رضي) همواره افتخار كرده و بديشان مي‌باليد؛ او وقتي ريشه‌ي نسب خود را به پيامبر عزيز اسلام (ص) و اميرالمومنين عليه‌السلام مي‌رساند از فرط شوق و شعف گويا در عالم ملكوت پرواز كرده و از اين موهبت بزرگ الهي كه شاخه‌اي از درخت تناور رسول خدا و علي بن ابيطالب عليه‌السلام است مباهات مي‌كند.»

ادامه و دانلود کامل کتاب

موضوع:

آیین نکوداشت آیت الله دین پرور برگزار شد

در فرهنگسرای فردوس؛
آیین نکوداشت آیت الله دین پرور برگزار شد

به پاس یک عمر تلاش عالمانه در تحقیق و نشر نهج البلاغه، از فعالیت‌های آیت الله سید جمال‌الدین دین پرور تجلیل به عمل آمد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیین نکوداشت آیت الله سید جمال‌الدین دین پرور شامگاه دوشنبه ۱۵ شهریور با حضور شخص آیت الله دین پرور رییس بنیاد نهج البلاغه، حجج اسلام هادی عباسی از اساتید حوزه علمیه قم، عبدالله حسینی دبیر جشنواره شعر اشراق و آقایان مهدی چمران رییس شورای شهر تهران، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران، پورمند رییس فرهنگسرای فردوس، سید علی موسوی گرمارودی شاعر اهل بیت(ع) و مهندس ایرج حسابی فرزند مرحوم دکتر حسابی در محل فرهنگسرای فردوس منطقه ۵ تهران برگزار شد.

تشریح فعالیت‌های فرهنگسرای فردوس

در بخش ابتدایی این مراسم، آقای پورمند با اشاره به دلایل برگزاری آیین نکوداشت، گفت: از سال ۹۱ تا کنون در هر فصل یک آیین نکوداشت برای عالمان دینی داشته‌ایم.

وی افزود: در آستانه هفته ولایت تصمیم گرفتیم از یک عمر تلاش آیت الله دین پرور در نشر و گسترش مفاهیم نهج البلاغه قدرددانی کنیم.

نهج البلاغه کتابی برای زندگی است

در ادامه این مراسم مهدی چمران با ابراز خوشحالی از حضور در آیین نکوداشت، گفت: بسیار ارزشمند است که امروز از فردی تجلیل به عمل می‌آید که عمر خود را در راه نشر نهج‌البلاغه گذاشته است.

وی اضافه کرد: نهج البلاغه پس از قرآن کریم بزرگترین و ارزشمندترین کتابی است که می‌توان از آن بهره گرفت.

رییس شورای شهر تهران با برشمردن ابعاد مختلف کتاب نهج‌البلاغه، بیان داشت: در نهج البلاغه درس‌هایی برای زندگی اداری، عبادی، سیاسی و حتی شجاعت فردی آمده است که هر فردی می‌تواند از آن بهره بگیرد.

چمران تأکید کرد: امروز شاهد هستیم که شهرداری تهران به کتاب مهم نهج‌البلاغه توجه دارد و از کسانی که در این راه قلم زده‌اند نیز تجلیل می‌کند.

وی در پایان گفت: در دست‌نوشته‌های شهید مصطفی چمران با جملاتی مواجه می‌شویم که حاوی مناجات او با خدا و حضرت امیر(ع) است، باید امروز همه ما تلاش کنیم تا ضمن نشر محتوای نهج‌البلاغه، حضرت علی(ع) را از مظلومیت خارج کنیم.

با ولی بودن هنر انسان‌ های ولایتمدار است

سخنران بعدی این مراسم حجت الاسلام والمسلمین هادی عباسی بود که ضمن اشاره به تداخل این ایام با اربعین کلیمی، گفت: امروز در ایام اربعین کلیمی به سر می‌بریم. آنان که با اربعینات همراه هستند با حقیقت و رمز و راز الهی آشنا می‌شوند و متعبد می‌‍شوند.

وی ادامه داد: آیت الله دین پرور تلاش کرده است در زندگی خود از مدلی استفاده کند که پیامبر(ص) از آن استفاده می‌ کرده است. 

استاد برجسته حوزوی تأکید کرد: پیام بزرگان حوزه‌های علمیه است که مردم راه زندگی خود را مانند بزرگان دین طی کنند، امروز باید زندگی خود را با نهج‌البلاغه همسو کنیم و از سیره علمی و عملی امام علی(ع) بهره‌مند شویم.

وی با تشریح مفهوم «صراط مستقیم»، بیان داشت: صراط مستقیم همان راه ولی زمان است، اصولا با ولی بودن هنر انسان‌های ولایتمدار است، رمز ماندگاری فردی مانند آیت الله دین پرور نیز در این است که خود را با سیره امام علی(ع) منطبق کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین عباسی گفت: امروز کشور ما نیز علوی است، زیرا از فردی در مقام رهبری امت بهره می‌گیرد که هم‌نام حضرت علی(ع) و هم به حکومت علوی اعتقاد دارد.

آیت الله دین پرور سرمایه دانشی کشور است

در بخش دیگری از این مراسم احمد مسجد جامعی با اشاره به خاندان دین‌پرور، گفت: خاندان دین پرور از نخستین خانواده‌هایی بودند که بانی احداث مراکز آموزشی برای بانوان در کشور ایران شدند.

وی تأکید کرد: فردی مانند آیت الله دین پرور سرمایه ارزشی و دانشی کشور است، در شرایطی که امروز شاهد هستیم در میادین شهر ما پایان‌نامه و مقاله به فروش می‌رسد، فردی مانند آیت الله دین پرور یک عمر را در راه تحقیق گذاشته است.

مسجد جامعی تصریح کرد: مشکل اصلی مردمان معاصر، بی دانشی است، امروز اگر شاهد هستیم که حرکات تند جنایی از سوی شبه مسلمان رخ می‌دهد، تنها به این دلیل است که دانش و علم  در آن افراد وجود دارد.

وی با برشمردن ویژگی‌های آیت الله دین پرور بیان داشت: آیت الله دین پرور به این دلیل سرمایه علمی است که عمری را در راه نشر علم دین گذاشته است.

مسجد جامعی اضافه کرد: آیت الله دین پرور ساختارسازی نیز کرده است، او با ایجاد بنیاد نهج‌البلاغه، احداث مدرسه و تولید روزنامه در بخش ساختاری نیز فعال بوده است.

عضو شورای شهر تهران گفت: به این دلیل فردی مانند آیت الله دین پرور را می‌توان سرمایه رسانه‌ای دانست که او با نشر کتب، ایجاد سایت و نشریات به فعالیت رسانه‌ای در حوزه دین نیز دست زده است.

شعری در مدح امام علی

در قسمت دیگری از این مراسم و پس از اجرای مراسم همخوانی، حجت الاسلام حسینی ضمن تمجید از مقام علمی آیت الله دین پرور، شعری را در مدح و ثنای امام علی(ع) قرائت کرد.

آیت الله دین پرور دوست صمیمی پروفسور حسابی بود

در بخش پایانی این مراسم مهندس ایرج حسابی با بازگویی خاطراتی از زندگی دکتر حسابی، گفت: در زمان طاغوت به دلیل مخالفت دکتر حسابی با سیاست‌های آن زمان شاه، مورد سوء قصد قرار گرفت که پس از بستری شدن او در بیمارستان، تنها کسانی که به عیادت وی رفتند، خانوده و شخص آیت الله دین پرور بودند.

وی ادامه داد: خاندان دین پرور در روزگاری به ایجاد دارالمعلمات در ایران پرداخته‌اند که دغدغه‌ای برای این کار در کشور وجود نداشت.

حسابی گفت: قطعا آیت الله دین پرور فردی روشنفکر است که علاوه بر دغدغه دینی، به نشر علم نیز توجه دارد.

شایان ذکر است، در پایان این مراسم از یک عمر تلاش بی‌وقفه آیت الله دین پرور با اهدای هدایا و لوح های تقدیر، تجلیل به عمل آمد.

ذکر این نکته الزامی است که سخنران ویژه این مراسم شخص آیت الله دین پرور بود که می‌توانید متن این سخنرانی را در اینجا ملاحظه کنید.

گفتنی است، شخصیت آیت‌الله سید جمال‌الدین دین‌پرور بین اندیشمندان و مردم شناخته شده است و علاوه بر این در خارج از کشور به ویژه اکثر علما و اندیشمندان اُردو زبان ایشان را می‌شناسند.

آثار ایشان که ثمره سالها تلاش علمی ایشان در عرصه علوم مختلف است ترجمه و تألیف بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب و مقاله به زبان‌های مختلف دنیا از جمله عربی، اردو، انگلیسی، فرانسه، ژاپنی، قرقیزی، مالایی و هم‌چنین  مقالات و سخنرانی‌های متعدد در کنگره‌های بین‌المللی از جمله در کشورهای آلمان، اندونزی، انگلستان، بحرین، پاکستان، ترکیه، سوریه، سیرالئون، عراق، فرانسه، لبنان، مالزی و هندوستان توسط ایشان انجام شده است؛ «منشور جاودانه» در شرح نهج البلاغه از دیگر آثار برگزیده آیت‌الله دین‌پرور است.

وی بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه را در سال ۱۳۵۳شمسی با الهام از رهنمودها و افکار مرحوم علامه امینی تأسیس کرد و در کنار وی شخصیتهای عالی‌رتبه ای مانند آیت‌الله دکترشهید بهشتی بودند که از جهت علمی و مالی مساعدت داشتند و آیت‌الله شهید مطهری که با راهنماییهای علمی همواره یاری‌گر این بنیاد بود.

گفتنی است، فرهنگ‌سرای فردوس تاکنون در سلسله برنامه‌های طلوع ماندگار از چهره‌ها و شخصیت‌های برگزیده‌ای چون زنده‌یاد عبدالحسین زرین‌کوب ادیب و تاریخ‌نگار معاصر، زنده‌یاد محمدعلی اینانلو مرد طبیعت ایران و زنده‌یاد دکتر کاظم معتمدنژاد پدر علم ارتباطات ایران تجلیل و قدردانی کرده است.

به نقل از: http://www.rasanews.ir/detail/News/448041/81


خبر مرتبط:

http://hawzahnews.com/detail/Photo/393104#ad-image-0

http://hawzahnews.com/detail/News/393092

 

موضوع:

برگزاری کارگاه آموزشی "اصول نگارش علمی و مهارتهای قلم با تأکید بر نهج البلاغه"

بنیاد نهج البلاغه برگزار می‌کند:
برگزاری کارگاه آموزشی "اصول نگارش علمی و مهارتهای قلم با تأکید بر نهج البلاغه"

کارگاه آموزشی «اصول نگارش علمی و مهارتهای قلم با تأکید بر نهج البلاغه» توسط استاد حجت الاسلام و المسلمین دکتر اسلام‌پور روز پنج شنبه ۹۵/۳/۶ برگزار خواهد شد.

به شرکت‌کنندگان گواهینامه شرکت در دوره آموزشی ارائه خواهد شد.

علاقه‌مندان ‌با مراجعه به سایت http://nahj-albalaghe.ir فرم ثبت‌نام را دریافت و همراه با کپی کارت ملی و یک قطعه عکس به محل بنیاد بین المللی نهج‌البلاغه مراجعه نمایند یا مدارک را اسکن نموده و به نشانی الکترونیکی nahjlibrary@gmail.com ارسال نمایند.

زمان برگزاری: پنج‌شنبه، ۶ خرداد ماه

ساعت برگزاری: ۹ الی ۱۳           ۱۵ الی ۲۰

هزینه ثبت نام: رایگان

مکان برگزاری: قم، میدان شهدا، خیابان حجتیه، روبروی مدرسه حجتیه،بنیاد بین المللی نهج البلاغه - ساختمان کتابخانه طبقه سوم

تلفن: ۳۷۷۳۶۴۴۰ - ۳۷۷۴۲۵۹۴

از عموم طلاب، محققین، دانش‌پژوهان و علاقمندان به نهج البلاغه دعوت بعمل می‌آید در این کارگاه شرکت فرمایند.

  دریافت فرم ثبت نام

موضوع:

نشست علمی راهکارهای کنترل انحرافات اجتماعی در نهج البلاغه

پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با همکاری بنیاد بین المللی نهج البلاغه برگزار می کند:
نشست علمی راهکارهای کنترل انحرافات اجتماعی در نهج البلاغه

سخنران: دکترحفیظ الله فولادی (استادیار گروه جامعه شناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه)

دبیرعملی: حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد داوری (استادیار گروه جامعه شناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه)

 

زمان: دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵          ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۳۰

 

مکان: میدان شهدا – خیابان حجتیه – روبروی مدرسه حجتیه – بنیاد بین المللی نهج البلاغه

شماره تماس: ۳۷۷۳۶۴۴۰-۰۲۵   یا ۳۷۷۴۲۵۹۴-۰۲۵

موضوع:

عهدنامه مالک اشتر روشن ترین دلیل برای اثبات نظریه ولایت فقیه است

آیت الله نوری همدانی:
عهدنامه مالک اشتر روشن ترین دلیل برای اثبات نظریه ولایت فقیه است

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، معظم له پیش از ظهر امروز در دیدار آیت الله دین پرور و اعضای کنگره بین المللی نهج البلاغه، اظهار داشتند: نهج البلاغه حقیقتا دریای عظیمی است که بعد از قرآن، جامع ترین و مهمترین کتاب در ابعاد گوناگون است.
این مرجع تقلید ابراز داشتند: کلام حضرت امیر(ع)، در هر موضوعی گوهربار است و خداوند متعال این توفیق با ارزش را به تبیین کنندگان نهج البلاغه عطا فرموده که در این راه قدم بردارند.
ایشان خاطرنشان ساختند: سند نهج البلاغه همانند قرآن است و نیازی به بحث در سند آن نیست؛ چراکه در طول قرون بر حقانیت آن اعتراف شده است.
حضرت آیت الله نوری همدانی تصریح کردند: مهمترین دلیل بر تأیید ولایت فقیه در عهدنامه مالک اشتر آمده و این خود نشانگر عظمت این عهدنامه می باشد.
این استاد خارج فقه حوزه بیان داشتند: باید تلاش شود تا از کتاب نهج البلاغه در مباحث اخلاقی بهره برداری شود ، این کتاب را به جهانیان عرضه کنیم د؛ چراکه از عظمت بالایی برخوردار است.

موضوع:

کارگاه آموزشی مبانی مدیریت اسلامی در نهج البلاغه

قابل توجه کلیه طلاب، دانشجویان و علاقمندان معارف علوی
کارگاه آموزشی مبانی مدیریت اسلامی در نهج البلاغه

به اطلاع می‌رساند کارگاه آموزشی مبانی مدیریت اسلامی در نهج البلاغه با محوریت عهدنامه مالک اشتر توسط استاد ارجمند حضرت آیت الله دین پرور طی ۴ جلسه  همراه با اعطای گواهینامه برگزار می‌گردد.

مکان: قم - میدان شهدا - خیابان حجتیه - مسجد مدرسه عالی حجتیه

زمان: روزهای سه شنبه (۱۵،۲۲،۲۹ اردیبهشت و ۵ خرداد ۱۳۹۴) از ساعت ۱۲ الی ۱۳
 

موضوع:

هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه در قم برگزار می‌شود

با موضوع عهدنامه امام علی به مالک اشتر
هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه در قم برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله سید جمال‌الدین دین پرور، رییس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه امروز در نشستی با اصحاب رسانه از برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه با موضوع عهدنامه امام علی(ع) به مالک اشتر خبر داد و اظهار داشت: هر یک از همایش‌ها در جایگاه خود مفید است اما برخی از همایش‌ها به اندازه‌ای مهم هستند که هر اندازه در برگزاری آن‌ها تأخیر ایجاد شود به کل جامعه اسلامی خسارت وارد می‌شود.
وی افزود: برگزاری کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه در شرایط کنونی از ضرورت‌های مهم جامعه اسلامی است چرا که نهج‌البلاغه منشور حکومتی، سیاسی و اجتماعی در سطح جهانی را برای ارائه در قلب خود دارد.
رییس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه با بیان این‌که اگر مجموعه یا سازمانی بخواهد به سوی تعالی و پیشرفت حرکت کند باید برای خود اساس فکری و فرهنگی داشته باشد، عنوان کرد: مجموعه پویا باید بتواند راه پیشرفت را به اعضای خود نشان دهد که بتوانند تا آخر خط برنامه‌های حیاتی خود را تنظیم کند.
آیت الله دین پرور با بیان این‌که به طور کلی در تاریخ اسلام در زمینه سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) مطالب فراوانی وجود دارد، گفت: امیرمؤمنان(ع) در مدت کوتاهی که در رأس حکومت قرار داشتند مطالب فراوانی را تبیین فرموده‌اند و خوشبختانه این مطالب امروز در اختیار ما است.
وی ادامه داد: این امام بزرگوار عهدنامه‌ای را به طور مفصل تدوین کردند که دستور حکومت در آن منعکس شده است و این عهدنامه در طول تاریخ در کتابخانه وجود داشته ولی تحقق خارجی پیدا نکرده است.
رییس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه با بیان این‌که خاستگاه برنامه‌ها و دستورات حکومت‌های پیشین، غرب و مکان‌های دیگر بوده است، گفت: برای تبیین این عهدنامه زمینه‌ای وجود نداشت تا به عنوان دستور حکومتی به شکل آیین‌نامه، برنامه و قانون پیاده شود.
آیت الله دین پرور با اشاره به این‌که پس از پیروزی انقلاب فضای جدیدی در این زمینه به وجود آمده است، گفت: نخستین کنگره نهج‌البلاغه در سال ۶۰ با پیام امام خمینی (ره) برگزار شد.
وی افزود: با برگزاری چنین کنگره‌هایی وظیفه ما در این زمینه مشخص می‌شود تا کتاب نهج‌البلاغه به عنوان کتابی برای تعلیم و تربیت به کار برده شود.
رییس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه با بیان این‌که باید مطالب نهج‌البلاغه بیان شود، گفت: این تعالیم باید در اختیار همگان قرار گیرد و آموزه‌های بیان شده در عهدنامه مالک اشتر به شکل طرح و لایحه درآید و در مورد آن کار شود.
وی ادامه داد: امروز ضرورت دارد که همایشی در زمینه عهدنامه مالک اشتر برگزار کنیم و از صاحب‌نظران که درباره منابع اسلامی مطالعه دارند، دعوت می‌شود در این همایش شرکت کنند.
آیت الله دین پرور با اشاره به برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه به مناسبت عید غدیر گفت: از نهادهای علمی و آموزشی دعوت شده تا در این زمینه کمک فکری ارائه دهند تا عهدنامه مالک اشتر به شکل طرح یا لایحه به دولت ارائه شده و در نظام حکومتی استفاده شود.

موضوع:

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - خبرها