با موضوع عهدنامه امام علی به مالک اشتر
هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه در قم برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله سید جمال‌الدین دین پرور، رییس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه امروز در نشستی با اصحاب رسانه از برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه با موضوع عهدنامه امام علی(ع) به مالک اشتر خبر داد و اظهار داشت: هر یک از همایش‌ها در جایگاه خود مفید است اما برخی از همایش‌ها به اندازه‌ای مهم هستند که هر اندازه در برگزاری آن‌ها تأخیر ایجاد شود به کل جامعه اسلامی خسارت وارد می‌شود.
وی افزود: برگزاری کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه در شرایط کنونی از ضرورت‌های مهم جامعه اسلامی است چرا که نهج‌البلاغه منشور حکومتی، سیاسی و اجتماعی در سطح جهانی را برای ارائه در قلب خود دارد.
رییس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه با بیان این‌که اگر مجموعه یا سازمانی بخواهد به سوی تعالی و پیشرفت حرکت کند باید برای خود اساس فکری و فرهنگی داشته باشد، عنوان کرد: مجموعه پویا باید بتواند راه پیشرفت را به اعضای خود نشان دهد که بتوانند تا آخر خط برنامه‌های حیاتی خود را تنظیم کند.
آیت الله دین پرور با بیان این‌که به طور کلی در تاریخ اسلام در زمینه سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) مطالب فراوانی وجود دارد، گفت: امیرمؤمنان(ع) در مدت کوتاهی که در رأس حکومت قرار داشتند مطالب فراوانی را تبیین فرموده‌اند و خوشبختانه این مطالب امروز در اختیار ما است.
وی ادامه داد: این امام بزرگوار عهدنامه‌ای را به طور مفصل تدوین کردند که دستور حکومت در آن منعکس شده است و این عهدنامه در طول تاریخ در کتابخانه وجود داشته ولی تحقق خارجی پیدا نکرده است.
رییس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه با بیان این‌که خاستگاه برنامه‌ها و دستورات حکومت‌های پیشین، غرب و مکان‌های دیگر بوده است، گفت: برای تبیین این عهدنامه زمینه‌ای وجود نداشت تا به عنوان دستور حکومتی به شکل آیین‌نامه، برنامه و قانون پیاده شود.
آیت الله دین پرور با اشاره به این‌که پس از پیروزی انقلاب فضای جدیدی در این زمینه به وجود آمده است، گفت: نخستین کنگره نهج‌البلاغه در سال 60 با پیام امام خمینی (ره) برگزار شد.
وی افزود: با برگزاری چنین کنگره‌هایی وظیفه ما در این زمینه مشخص می‌شود تا کتاب نهج‌البلاغه به عنوان کتابی برای تعلیم و تربیت به کار برده شود.
رییس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه با بیان این‌که باید مطالب نهج‌البلاغه بیان شود، گفت: این تعالیم باید در اختیار همگان قرار گیرد و آموزه‌های بیان شده در عهدنامه مالک اشتر به شکل طرح و لایحه درآید و در مورد آن کار شود.
وی ادامه داد: امروز ضرورت دارد که همایشی در زمینه عهدنامه مالک اشتر برگزار کنیم و از صاحب‌نظران که درباره منابع اسلامی مطالعه دارند، دعوت می‌شود در این همایش شرکت کنند.
آیت الله دین پرور با اشاره به برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه به مناسبت عید غدیر گفت: از نهادهای علمی و آموزشی دعوت شده تا در این زمینه کمک فکری ارائه دهند تا عهدنامه مالک اشتر به شکل طرح یا لایحه به دولت ارائه شده و در نظام حکومتی استفاده شود.

موضوع: